Logo BIOPTRON

Psoriáza (lupienka)

Psoriáza / lupienka / je bežné ochorenie kože, ktoré postihuje zhruba 3% celkovej populácie. Priebeh tohto ochorenia nemožno predvídať. U niektorých ľudí choroba prepukne raz alebo dvakrát a potom sa stiahne do trvalej remisie, zatiaľ čo iní ľudia bývajú postihnutí vážnym stupňom choroby po celý život. Psoriáza môže byť spojená s deštruktívnym ochorením kĺbov (takzvanú psoriatickou artropatiou), ktorá postihuje približne 15% osôb trpiacich psoriázou.

Kto býva postihnutý psoriázou?

Psoriáza

Psoriáza sa vyskytuje v rovnakej miere u mužov ako u žien. Môže sa rozvinúť v akomkoľvek veku, avšak k prepuknutiu choroby zvyčajne dochádza u ľudí vo veku medzi 15. a 40. rokom života.

Aké sú príčiny psoriázy?

Príčiny psoriázy nie sú úplne známe. U niektorých ľudí je pravdepodobnosť rozvinutia psoriázy vyššia ako u druhých, a to najmä vtedy, ak u nich v rodine niekto týmto ochorením už trpí. U iných osôb môže byť spúšťacím momentom nejaký externý faktor, napríklad poškodenie alebo infekcie kože, pôsobenie ultrafialového žiarenia, pôsobenie niektorých liekov (napr. lítia), nadmerné požívanie alkoholu, fajčenie tabaku, psychický stres, atď. Psoriáza nie je nákazlivá.

Vonkajšia vrstva kože (epidermis) sa skladá z niekoľkých vrstiev buniek, ktoré sa pri dozrievaní pohybujú smerom k povrchu kože. Tieto bunky nakoniec odpadávajú a sú nahradzované mladšími bunkami zospodu. Jedná sa o nepretržitý proces a doba, za ktorú nová bunka dozreje a odlúpne sa, je približne 4 týždne. V prípade psoriázy je tento kolobeh z doteraz neznámych dôvodov výrazne urýchlil a trvá iba asi 4 dni.

Ako vyzerá psoriáza?

Psoriáza sa zvyčajne prejavuje vo forme dobre ohraničených, červených, šupinatých kožných lézií (takzvaných ložísk), ktoré sa vyskytujú na rôznych častiach tela. Miesta výskytu, počet a stupeň závažnosti ložísk sa u každého pacienta líši. Existuje niekoľko rôznych typov psoriázy:

Aké sú bežné príznaky psoriázy?

Lézie psoriázy sú svrbivé a zapálené a môžu sa vytvárať bolestivé praskliny. Zhruba u polovice ľudí postihnutých psoriázou sa môžu objaviť zmeny na nechtoch na rukách a nohách.

U osôb, u ktorých sa v spojení s psoriázou dostavia problémy s kĺbmi, sa prejaví stuhnutosť a bolestivosť kĺbov, a to zvyčajne na kĺboch prstov na rukách a na nohách.

Mnoho ľudí postihnutých psoriázou zápasí okrem fyzických problémov aj s problémami zníženej kvality života. Títo ľudia sa trápia kvôli svojmu vzhľadu a môže sa u nich prejaviť strata sebadôvery, ktorá má vplyv na všetky aspekty ich života, vrátane osobných vzťahov a zamestnania. Ľudia, ktorí lupienkou netrpia, často mávajú na toto ochorenie nesprávny názor - mnoho ľudí sa napríklad domnieva, že psoriáza je nákazlivá alebo že človek postihnutý psoriázou je "nečistý".

Takéto domnienky často vedú k tomu, že sa pacient postihnutý psoriázou za svoju chorobu hanbia.

Aké sú možnosti liečby?

Psoriáza je nevyliečiteľné ochorenie. Liečba psoriázy je skôr zameraná na kontrolu príznakov ako na samotné vyliečenie choroby.

Väčšina pacientov trpí miernym až stredným stupňom ochorenia a v takýchto prípadoch obvykle postačuje liečba aplikovaná priamo na kožu (topická liečba).

Topická liečba spočíva v nanášaní krémov, mastí a emulzií - napríklad hydratačných prípravkov (pre zvlhčenie pokožky a obmedzenie tvorby šupín), steroidných krémov (na zníženie zápalu), prípravkov s vitamínom D (na spomalenie kolobehu dozrievanie kožných buniek) a preparátov s uhoľným dechtom ( na zníženie zápalu).

Druhy topickej liečby nemusia byť u pacientov obľúbené, pretože príslušné liečivá môžu byť veľmi mastné, môžu byť nepríjemne zapáchať a tiež špiniť oblečenie. Závažnejší stupeň ochorenia (vážne ochorenie z hľadiska klinického, alebo ako choroba, ktorá má nepriaznivý vplyv na kvalitu života pacienta) bude vyžadovať agresívnejšiu liečbu vykonávanú v nemocnici.

Liečba spočíva v podávaní takých liekov, akým je napríklad metotrexát (na spomalenie dozrievania kožných buniek) a cyklosporín (na potlačenie aktivity imunitného systému), a pod. Používať sa môže tiež fototerapia, ktorá využíva formy ultrafialového svetla. Pacienta, ktorý také typy liečby podstupuje, je nutné pozorne sledovať, pretože môže dôjsť k rozvinutiu toxických vedľajších účinkov.

Terapia svetlom BIOPTRON pri psoriáze

Terapia svetlom BIOPTRON môže pomáhať liečiť také kožné ochorenia, akým je psoriáza, na základe zmiernenia bolesti a zápalu a podporou hojivej reakcie v kožných léziách.

Ako mám používať terapiu svetlom BIOPTRON, ak mám psoriázu?

Je to veľmi jednoduché! Terapia svetlom BIOPTRON je úplne bezpečná a jej použitie je veľmi jednoduché. Prístroj terapie svetlom BIOPTRON možno ľahko umiestniť tak, aby liečebné svetlo dopadalo na ktorúkoľvek oblasť s výskytom psoriázy (hlavu, ruky, nohy atď.) Terapia by sa mala na každú postihnutú plochu aplikovať po dobu 4 až 10 minút na každú procedúru raz až dvakrát denne tak dlho, kým bude treba a kým nenastane viditeľné zlepšenie.