Logo BIOPTRON

Akné

Akné je bežná vyrážka na tvári, ktorá postihuje teenagerov a mladých ľudí. Niektoré z príznakov akné sa prejavia až u 80% mladých ľudí. Táto vyrážka sa častejšie vyskytuje u mladých mužov ako u mladých žien.
Charakteristickým znakom akné je výskyt vyrážok na tvári, hornej časti hrudníka a hornej časti chrbta. Príčinou vzniku pupienkov (zvaných pupienky s bielou čiapočkou, pupienky s čiernou čiapočkou a vyrážky) je upchatie a infekcia tukových žliaz v koži (nazývaných mazové žľazy).

Kto býva postihnutý vyrážkou akné?

Akné

Akné sa môže rozvinúť u ktorejkoľvek mladej osoby, oveľa častejšie sa však vyskytuje u mladých mužov. Pupienky po určitej dobe postupne vymiznú, ale v niektorých prípadoch môžu pretrvávať dlho do dospelosti.

Dospelí ľudia trpia akné len zriedka, ak však neužívali určité lieky (ako napríklad kortikosteroidy) alebo neboli vystavení vplyvu chemických látok (napríklad uhľovodíkov v ropnom priemysle).

Aké sú bežné príznaky akné?

Akné sa prejavuje vyrážkami pupienkov na tvári, hrudníku alebo na chrbte. Postihnutá pokožka je často mastná a môže sa zapáliť. Poškodenie zapálených plôch kože môže spôsobiť vážnejšiu infekciu a tvorbu jaziev.

Akné môže popri fyzických ťažkostiach vyvolať aj psychologické problémy. Puberta a dospievanie predstavuje pre mladých ľudí často náročné obdobie a prítomnosť akné závažného stupňa na tvári môže mať za následok stratu sebadôvery a stavy depresie.

Aké sú príčiny akné?

Akné

Pupienok akné sa vytvorí vtedy, ak sa mazová žľaza upchá "zátkou" mazu. Normálna farba mazu je žltobiela, to znamená, že prvé vyrážky, ktoré sa pod kožou objavia, vyzerajú ako biele (pupienky "s bielou čiapočkou"). Ak je mazová "zátka" vytlačená na povrch kože, jej farba sa pri kontakte so vzduchom zmení na tmavo čiernohnedú a utvára sa čierny pupienok (pupienok "s čiernou čiapočkou").

V dôsledku upchatia sa v mazovej žľaze môžu hromadiť a množiť baktérie, čo je príčinou prepuknutia infekcie. Táto infekcia potom vyvolá zápal okolitého tkaniva a kože následkom toho sčervenie a objavia sa na nej boľavé vyrážky. Ak tieto zapálené oblasti popraskajú, môžu sa baktérie dostať hlbšie do kože a spôsobiť závažnejšie infekciu, ktorej následkom môže dôjsť k tvorbe jaziev.

Aké sú možnosti liečby?

Konvenčná zdravotná liečba akné sa snaží predísť tvorbe jaziev na koži pomocou zmiernenie infekcie a obmedzenia podráždenosti kože. Liečba sa musí vykonávať najmenej 2 až 3 mesiace, kým sa prejaví akékoľvek zlepšenie. Medzi všeobecné rady patrí: pravidelne sa umývať špeciálnym mydlom na akné za účelom odstránenia nadmernej mastnoty z kože a nevytláčať pupienky s čiernou čiapočkou alebo vyrážky (pretože to vedie k ich ďalšiemu zhoršeniu).

Akné

Väčšina pacientov trpí miernym až stredným stupňom ochorenia. U týchto pacientov obvykle postačuje liečba, ktorá sa aplikuje priamo na kožu (topická liečba). Topická liečba spočíva v aplikácii krémov a mastí s obsahom antibiotík (pôsobiacich proti bakteriálnej infekcii), prípravkov na zmiernenie tvorby čiernych pupienkov a v podávaní derivátov vitamínu A (na podporu hojenia kože).

U vážnejších prípadov je treba nasadiť antibiotické tablety alebo aplikovať fototerapiu ultrafialovým svetlom. U veľmi ťažkých prípadov je nevyhnutná nemocničná liečba v podobe podávania silných derivátov vitamínu A (ako je napríklad izotretinoín alebo acitretín). Tieto lieky však môžu mať vážne vedľajšie účinky a pacienta je nutné pozorne sledovať.

Terapia svetlom BIOPTRON v prípade akné

Terapia svetlom BIOPTRON môže pomáhať liečiť akné na základe zmiernenia bolesti a zápalu, podporou hojivej reakcie kože a stimulovaním imunitného systému k tomu, aby pôsobil proti akejkoľvek kožnej infekcii.

Ako mám používať terapiu svetlom BIOPTRON, ak mám akné?

Je to veľmi jednoduché! Terapia svetlom BIOPTRON je úplne bezpečná a jej použitie je veľmi jednoduché. BIOPTRON možno ľahko umiestniť tak, aby liečebné svetlo dopadalo na ktorúkoľvek oblasť s výskytom akné (hlavu, tvár, horná časť chrbta, horná časť hrudníka). Terapia by sa mala na každú postihnutú plochu aplikovať po dobu 4 až 10 minút na každú procedúru, a to raz až dvakrát denne tak dlho, kým bude treba.